Blog

Automatyczne systemy smarowania – oszczędność czasu i pieniędzy.

Smarownica automatyczna

Smarownice automatyczne to popularne urządzenia, których zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości smaru w dane miejsce. Smarowanie jest bowiem jedną z najważniejszych czynności w całym procesie utrzymania ruchu. Realizowane bywa za sprawą automatycznych układów centralnego sterowania, ręcznie lub właśnie dzięki smarownicom automatycznym. Nie zawsze instalacja całych układów centralnego smarowania ma sens ze względów ekonomicznych, a smarowanie ręczne jest dość ryzykowne. W tym przypadku z pomocą przychodzą właśnie smarownice automatyczne.

Wybór smarownic automatycznych powinien nastąpić po analizie wymagań środowiskowych i mechanizmu, który ma być docelowo smarowany. Smarownice automatyczne stosowane są głównie w przypadku łożysk tocznych i ślizgowych, otwartych przekładni, prowadnic liniowych, śrub, wrzecion, uszczelnień wałów itd. Najpopularniejsze są automatyczne smarownice jednopunktowe, ale spotkać się można także ze smarownicami wielopunktowymi.

Rodzaje smarownic automatycznych

Smarownice automatyczne podzielić można na smarownice gazowe (chemiczne oraz elektrochemiczne), sprężynowe oraz elektromechaniczne. Kolejnym rodzajem są smarownice grawitacyjne olejowe, stosowane jedynie w przypadku olejów.

Najprostsze pod względem budowy są smarownice sprężynowe. W tym przypadku smar wyciskany jest za pośrednictwem tłoka i sprężyny. Ciśnienie smaru nie jest duże, a więc precyzyjne dozowanie jest utrudnione. Smarownice automatyczne gazowe chemiczne działają na skutek siły gazu wytwarzanego w czasie reakcji chemicznej. Najczęściej metalowa kapsułka zanurzana jest w kwasie, co pozwala na uwolnienie wypychającego tłok wodoru. Tego typu smarownice cechują się mocną konstrukcją, na ogół mają nieprzezroczyste ściany. Nie pozwala to na obserwowanie zawartości smaru i jego objętości. Wykorzystanie wodoru uniemożliwia stosowanie takich smarownic w otoczeniu, które grozi wybuchem czy pożarem.

Smarownice przemysłowe elektrochemiczne działają w podobny sposób ja chemiczne, jednak w miejscu kapsułek wykorzystywane jest zjawisko uwalniania gazu na skutek przepuszczania niewielkiej ilości prądu przez daną substancję. Zachodzi wówczas reakcja elektrochemiczna. Najczęściej wytwarzanym gazem jest azot będący gazem obojętnym. Tego typu smarownice sterowane mogą być przy pomocy mikroprocesora, pozwalają więc na dość dokładne dozowanie.

W przypadku smarownic elektromechanicznych smar wyciskany jest poprzez napęd elektromechaniczny, a więc silnik zasilany baterią lub zasilany zewnętrznie. Bateria wymieniana jest razem z wkładem ze smarem. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w ekrany LCD i regulatory. Umożliwiają one bardzo dokładne dozowanie. Ciekawym rozwiązaniem są też urządzenia sterowane zewnętrznie, które pozwalają na spore regulacje. Niektóre smarownice automatyczne tego rodzaju wykorzystywane są do zasilania więcej niż jednego punktu smarowania. Stają się więc smarownicami wielopunktowymi.

Automatyczne smarownice jednopunktowe i ich rola

Smarownica automatyczna ma za zadanie ograniczenie codziennych, koniecznych czynności konserwacyjnych. Wydłuża znacznie okres użytkowania elementów ruchomych maszyn i urządzeń różnego rodzaju. Dodatkowo smarownica automatyczna poprawia żywotność maszyn i redukuje koszty związane z ilością używanego środka smarnego czy części zamiennych.

Smarownice automatyczne PERMA mają kilka cech charakterystycznych. Przede wszystkim punkty smarowania zasila olej lub smar plastyczny. Działają one samoczynnie w określonym przedziale czasowym i informują o opróżnieniu zbiornika. Dostosowują ilość dostarczanego środka smarnego do zapotrzebowania danego punktu smarowania. Do ich działania nie potrzebny jest człowiek. Pracują bezproblemowo nawet pod wodą. Na uwagę zasługuje również szeroki zakres temperatury ich stosowania.

Jednopunktowe smarownice automatyczne – na co zwrócić uwagę?

Podczas zakupu i eksploatacji smarownic znaczenie ma kilka podstawowych elementów. Istota jest m.in. możliwość czasowego zatrzymania pracującego urządzenia. To parametr krytyczny. W momencie, gdy smarownica nie pracuje, oleje i smary nie są pobierane. Gdy urządzenie działa, wypełnia się smarem, co powoduje jego podgrzewanie w chwili ponownego uruchomienia. Warto tymczasem pamiętać o tym, że zbyt duża ilość smaru jest szkodliwa, podobnie jak jego zupełny brak.

Dobrze, gdy patrząc na urządzenie można od razu określić przybliżoną ilość smaru znajdującą się w podajniku. Nie wszystkie smarownice posiadają przezroczyste obudowy. Coraz częściej stosowanym rozwiązanie jest instalacja diody. Dzięki niej wiadomo, gdy olej czy smar się kończy i trzeba go uzupełnić. Cenną opcją jest ponadto możliwość napełnienia urządzenia własnym smarem, często nietypowym.

Smarownice automatyczne to narzędzia, które mogą różnić się między sobą dość istotnie pojemnością. Tak jest m.in. w przypadku smarownic gazowych. Jest to parametr dość istotny, bo wpływający na możliwości aplikacji smaru bądź oleju. Smarownice automatyczne PERMA o niewielkiej pojemności, gdy mają smarować duże urządzenia, wymagają częstej wymiany, co znacznie utrudnia pracę. Dlatego też przyjmuje się, że smarownice automatyczne PERMA i innych marek powinny mieć pojemność, która gwarantuje możliwie rzadkie wizyty w tzw. punkcie smarnym.

Warto pamiętać o tym, że smarownice PERMA-TEC i innych firm (modele elektromechaniczne i gazowe) to narzędzia, które mogą być wypełniane również olejem. Wówczas muszą posiadać jednak akcesoria dodatkowe, a dokładniej dławik olejowy. Zapobiega on przed samoczynnym wypływem oleju.

Smarownice automatyczne – zastosowanie

Podstawowym zadaniem narzędzia jakim jest smarownica automatyczna jest samodzielnie dostarczanie niewielkich ilości smaru plastycznego bądź oleju do określonego punktu według pewnego planu. Tym samym smarownica przyczynia się do poprawy parametrów pracy łożyska. Stosowanie smarownic automatycznych ma wiele zalet. Przede wszystko jest to poprawa bezpieczeństwa pracy, zwiększenie niezawodności urządzeń oraz optymalizacja prac związanych z utrzymaniem ruchu. Smarownice automatyczne stosowane są na wiele sposobów. Na ogół to dzięki nim niezawodnie działają pompy przemysłowe, silniki elektryczne, dmuchawy, wentylatory, przenośniki i innego rodzaju narzędzia czy maszyny. Można dodatkowo je regulować, tak aby odpowiednia ilość wybranego środka smarnego trafiała do punktu smarowania w określonym czasie. W ten sposób można kontrolować zużywanie się środka smarnego i to o wiele precyzyjnej niż w przypadku smarowania ręcznego.

Oferta smarownic na rynku jest obecnie bardzo szeroka. Stosowane są przede wszystkim modele jednopunktowe, które są w stanie automatycznie dostosować swoje ciśnienie podawania do potrzeb danego punktu. Okres ich pracy w zależności od typu i potrzeb wynosi od 1 do aż 12 miesięcy. Nie wymagają one szczególnej kontroli i pracują w zasadzie w każdych warunkach. Doskonale radzą sobie zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach (od -20- do 60 stopni Celsjusza). Ich wymiana nie jest zbyt skomplikowana i nie wymaga zastosowania specjalnych narzędzi.

Share this post